کلیه محصولات
واژه نامه آکاد
تماس با ما

بلوز

بلوز واژه ای از فرانسوی به انگلیسی است. درابتدا به بلوز آبی که توسط کارگران مزرعه فرانسوی می پوشیدند اشاره داشت. بلوز یک لباس رویه گشاد است که در قدیم کارگران، دهقانان، هنرمندان، زنان و کودکان می پوشیدند. معمولاً در کمر یا باسن با سجاف محکم، پلیسه‌ها ویا کمربند جمع می‌شود به ‌گونه‌ای که به‌طور آزاد روی بدن پوشنده آویزان شود. در سال 1870، بلوز برای اولین بار برای یک خانوم جوان استفاده شد. امروزه این کلمه بیشتر به پیراهن دخترانه یا زنانه اطلاق می شود.

بلوزها معمولاً از پارچه‌های سبک مانند ابریشم یا پارچه‌های نخی نازک تشکیل شده‌اند، تا اوایل دهه 1990 اغلب از الیاف مصنوعی با ریزش نرم (مثلاً پلی استر) ساخته می‌شدند. گاهی اوقات آنها را با هنر گلدوزی یا حلقه تزئین می کنند. بلوز ها ممکن است دارای یقه و آستین باشند یا نباشند. آنها به طور کلی بیشتر از تاپ های بافتنی ساده طراحی شده اند و ممکن است حاوی جزئیات زنانه مانند روفله، کراوات یا پاپیون نرم در گردن یا تزئینات گلدوزی شده باشند.

بلوزها (و بسیاری از پیراهن های زنانه دکمه دار) معمولاً دارای دکمه هایی برعکس از پیراهن های مردانه هستند یعنی دکمه‌ها معمولاً در سمت چپ و سوراخ‌های دکمه‌ها در سمت راست قرار دارند. برخی از خانم‌ها برای استایل خود، سنجاق‌ها و زیور آلات مختلفی را روی دکمه بالای بلوز خود می‌چسبانند. برخی از بانوان مستقیماً به خود دکمه و برخی دیگر به یقه ها متصل می کنند. برخی از بلوزها اصلا دکمه بالایی ندارند و یقه ها عمداً به گونه ای طراحی شده اند که باز باشند. 

در اواخر دوره ویکتوریا، بلوزها برای پوشیدن غیررسمی و کاربردی رایج شدند. یک بلوز ساده با یک دامن ساده، لباس استاندارد برای نیروی کار زن تازه توسعه یافته دهه 1890 بود، به ویژه برای کسانی که در کارهای اداری کار می کردند. در دهه‌های 1900 و 1910، بلوزهای استادانه‌ای مانند بلوز لباس زیر زنانه (به این دلیل که به شدت با توری و گلدوزی به سبکی که قبلاً به لباس زیر محدود می‌شد تزیین می‌شدند) بسیار محبوب برای لباس های روز و حتی برخی از لباس های غیر رسمی شب شد. از آن زمان، بلوزها جزء اصلی کمد لباس باقی مانده اند.

در پایان قرن نوزدهم، بلوزهای ملوانی که مدل آن از کت و شلوار ملوانی گرفته شده بود، برای دختران استفاده شد که ست آن با دامن چین‌دار آبی بود.

در سالهای بین جنگ بلوز ها به شکل جدید با یقه متفاوت دوخته شد. در سال 1920 بلوز جامپر ابریشمی با یقه های متفاوت وی و یا یقه چلسی محبوب شدند که این مدل ها خود دارای آستین های کوتاه، بلند و یا زنگی شکل بودند.

سبک های پس از جنگ جهانی دوم به این صورت بود که اندازه یقه ها در دهه 1950 کوچکتر اما در دهه 1930 بزرگ بودند. در آغاز دهه 1970، سبک های محبوب بلوز شامل یقه گرد یا یقه بسیار پهن با سرآستین های دوتایی از پیراهن ها بود. در فاصله زمانی بین 1960 تا 1980 مد بلوز به سمت یقه ایستاده، گرد، یقه فدرال و حتی گاهی به سمت دکمه های مخفی با چین های متصل پیش روی کرد.

در اواخر قرن بیستم، در کشورهایی همچون آلمان، هلند، انگلستان، بلژیک و غیره از بلوزهای بسیار بلند بر روی شلوار یا دامن استفاده میکردند و همچنین به صورت اختیاری از کمر بند نسبتا پهن هم استفاده میشد.

بازگشت به لیست

خانه

تنظیمات

Menu

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری