کلیه محصولات
پوشاک زنانه
واژه نامه آکاد
تماس با ما

تیشرت

تیشرت

تی‌شرت آنطور که امروزه می‌شناسیم، یکی از لوازم اصلی پوشاک است. این لباس ساده که عمیقاً در فرهنگ جهانی جا افتاده اولین باردر اواخر قرن نوزدهم در زمان جنگ مکزیک و آمریکا در سال 1898-1913 تولید شد، که نیروی دریایی ایالات متحده تیشرت را که در آن زمان تنها به رنگ سفید و یقه گرد با  آستین کوتاه بود به عنوان زیرپیراهن های استاندارد معرفی کرد. در آن زمان افراد نظامی از تیشرت به عنوان لباس زیر در زیر یونیفرم های خود استفاده میکردند.

پس از آن، به لطف F. Scott Fitzgerald که اولین کسی بود که این کلمه را در رمان This Side of Paradise منتشر کرد، 7 سال طول کشید تا اصطلاح واقعی "تی شرت" در فرهنگ لغت انگلیسی گنجانده شود.

در زمان شروع دهه 1950، تعدادی از شرکت ها در میامی، فلوریدا شروع به آزمایش با دکوراسیون پوشاک کردند، اما این زمینه هنوز با آنچه که بعداً به صنعت چند میلیارد دلاری چاپ تی شرت تبدیل شد، فاصله داشت. توماس ای. دیویی، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری جمهوری خواه، با کمپین تبلیغاتی خود "با دیویی انجامش بده"، اولین تی شرت شعاری را خلق کرد، که قبل آن تیشرت شعاری و چاپی خلق نشده بود. سپس در دهه 1950، یکی از شرکت های چاپ مشهور  که در آن زمان با نام Tropix Togs شناخته می شد، مجوز اصلی چاپ شخصیت های والت دیزنی از جمله میکی موس و دیوی کراکت را گرفت در همین زمان مردم متوجه پر سود بودن صنعت تیشرت گرافیکی شدند و در دهه 1960، نوآوری‌ها در زمینه چاپ، از جمله چاپ روی صفحه، به تبدیل صنعت تی‌شرت به چیزی فراتر از آنچه که بود کمک کرد.

اگرچه چاپ تی‌شرت‌های گرافیکی و چاپ تی‌شرت در دهه‌های 1950 و 1960 آغاز شد، اما در دهه 1970 بود که تی‌شرت‌ها به پلتفرم پیام‌رسان قدرتمندی تبدیل شدند که امروزه آن‌ها را می‌شناسیم.

Thomas E. Dewey  نامزد ریاست جمهوریِ جمهوری خواه آن زمان اولین فردی بود که بر روی تیشرت های ساده، شعار پیروزی با کمپین "با دیویی انجامش بده" را خلق کرد.

همچنین با افزایش محبوبیت در لوگوهای گروه راک، همراه با اعتراضات به جنگ ویتنام اهمیت تی شرت به عنوان یک پلت فرم پیام رسانی نیز به اوج خود رسید.

زمانی که در سال های 1950و 1955 مارلون براندو در نقش استنلی کوالسکی در «تراموا به نام هوس» و پس از آن جیمز دین در «شورش بدون دلیل» تی شرت سفید به تن کردند محبوبیت تی شرت به عنوان یک لباس بیرونی مستقل به شدت افزایش یافت.

تی شرت سبکی از پیراهن پارچه ای است که به دلیل شکل T بدن و آستین آن نامگذاری شده است. به طور سنتی آستین های کوتاه و یقه گردی دارد که به یقه خدمه معروف است که فاقد یقه است. تی‌شرت‌ها معمولاً از پارچه‌ای کشدار، سبک و ارزان ساخته می‌شوند و به راحتی تمیز می‌شوند. تی شرت ها معمولاً از منسوجات پنبه ای که در بافتنی جوراب ساق بلند یا کشباف هم استفاده میشود ساخته می شوند که در مقایسه با پیراهن های ساخته شده از پارچه بافته شده، بافت انعطاف پذیر مشخصی دارد.

با گذشت زمان تیشرت ها، شکل های مختلف به خود گرفتند و در رنگبندی و طرح های متنوع تولید شدند از انواع تیشرت میتوان به مدل یقه گرد، یقه هفت، کلاه دار و پولوشرت نام برد که هرکسی با هرسلیقه و هر هیکلی، می تواند از آن ها استفاده کند. و حتی برخی از افراد با استفاده از صنعت چاپ تیشرت شعار ها و عقاید شخصی خود را بیان می کردند. 

بازگشت به لیست

خانه

تنظیمات

Menu

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری