کلیه محصولات
واژه نامه آکاد
تماس با ما

نخ و پنبه

پارچه نخ و پنبه

این الیاف اغلب به صورت نخ ریسیده می‌شود و برای ساختن پارچه‌ای نرم و بادوام استفاده می‌شود. استفاده از پنبه برای پارچه تا پیش از تاریخ شناخته شده است. تکه‌هایی از پارچه‌های پنبه‌ای مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد در تمدن دره سند یافت شده است نوع یکروی این پارچه ها نسبتا نازک و خُنک هستند و از محبوب ترین انواع پارچه در تولید تیشرت های آستین کوتاه و تابستانی به حساب می آیند نوع دورو با ضخامت دو برابر مناسب تیشرت آستین بلند و پاییزه و زمستانی می باشند.

از مزایای این نوع پارچه میتوان به :

کنترل رطوبت بدن

عایق

ضد آلرژی

مقاومت در برابر آب و هوای مختلف

کنترل رطوبت بدن

لباس‌های نخ و پنبه ( Cotton )، کنترل رطوبت را به ۲ شیوه انجام می‌دهد.

اول اینکه به دلیل داشتن روزنه‌های ریزدر تنفس پوست خللی ایجاد نکرده و اجازه می‌دهد تا پوست آزادانه نفس بکشد.

این جریان هوا، مانع از تجمع رطوبت روی پوست و ایجاد بیماری‌های پوستی می‌شود.

همچنین این الیاف به دلیل انسجام بافتی که دارد با جذب عرق و رطوبت گزینه مناسبی برای فعالیت های ورزشی است. 

انجمن بین المللی ترویج نخ  پنبه ( IFCP ) در این باره می‌گوید، این پارچه می‌تواند رطوبتی به اندازه‌ی یک پنجم وزن خود بدون ایجاد احساس خیسی در فرد جذب کند.

عایق

لباس‌های نخ و پنبه با به دام انداختن هوا در بین بافت‌های خود، نوعی عایق حرارتی را در گرمای تابستان و سرمای زمستان ارائه می‌دهند.

ضد آلرژی

پارچه‌های نخ و پنبه ضد آلرژی  و برای افرادی که دارای آلرژی های پوستی هستند توصیه میشود. همچنین گزینه مناسبی برای لباس کودکان است.

مقاومت در آب و هوای مختلف

جالب است بدانید که لباس‌های نخ و پنبه، به دلیل استقامتی که دارند، به عنوان یک جزء، در ساختار لباس‌های مقاوم در آب و هوای گوناگون به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نرمی و راحتی

مهم ترین ویژگی این پارچه قابلیت کشسانی، نرمی و راحتی ایده‌آل آن است، که خود مهم ترین دلیل استفاده از نخ و پنبه در لباس های زیر و زیرپوش‌ها است.

دوام 

پنبه دارای استحکام کششی بالایی است که آن را قوی و بادوام می‌کند، به طوری که به ندرت پاره می‌شود.

مزیت بارز این الیاف، دوام و پایداری خوب آن در شستشو با آب گرم است.

پارچه فانریب پنبه(فانریب)

پارچه فانریب، نوعی پارچه گرد بافت میباشد که دارای کشسانی بیشتری نسبت به پنبه یک رو است. این نوع پارچه راحتی لباس را دوچندان میکند. بیشتر در تولید تیشرت اندامی و تیشرت زنانه کاربرد دارند.

پارچه پلی استر پنبه

از آنجا که پنبه از الیاف طبیعی گیاه کتان بدست می آید به طور ذاتی دارای عمر نسبتاً پایین، قیمت بالاتر و آبرفت می باشد. برای مقابله با این ضعف ها به الیاف طبیعی پنبه درصدی پلی استر پنبه اضافه می گردد. هرچه درصد پلی استر پارچه بیشتر باشد، از راحتی و قیمت تیشرت کاسته می شود.

پارچه فلامنت

برای تولید تیشرت های ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد، این نوع پارچه ها سبک می باشند و به دلیل رنگ پزیری بالای آن برای چاپ مناسب است.

پارچه اسپان

پارچه اسپان زیر مجموعه الیاف مصنوعی و از ترکیب مشخصی از پنبه و الیاف پروپیلن و فلامنت ساخته میشود.

پارچه جودون

پارچه جودون نوعی بافت یک رو از پارچه های گردبافت می باشد. از نخ پنه یا پلی استر پنبه در تولید تیشرت پلوشرت یا همان یقه دار استفاده میشود. 

بازگشت به لیست

خانه

تنظیمات

Menu

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری